Kserkom dzierżawa kserokopiarki Tarnów

Najpopularniejsze rodzaje drukarek i ich przeznaczenie.

data dodania: 2020-11-03

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń drukujących, które różnią się między sobą budową, sposobem działania, a także najważniejszymi parametrami. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zależeć od sposobu jego wykorzystania. Drukując tylko dokumenty lub używając drukarki sporadycznie, należy wybrać inne urządzenie niż w przypadku częstych wydruków lub wydruków fotograficznych.

Drukarki igłowe drukują za pomocą igieł. Zasada działania jest bardzo podobna do funkcjonowania maszyny do pisania. W ich przypadku małe igły uderzają w taśmę nasyconą tuszem. Wywołuje to na papierze ślad w postaci kropki. Z tysięcy takich kropek powstaje wydruk. Głowica porusza się w przód i w tył, albo w górę i w dół, względem kartki papieru. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że tylko tego typu urządzenia potrafią drukować z wykorzystaniem papieru samokopiującego. Oznacza to, że są niezastąpione wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wystawiania rachunków i faktur VAT. To najtańszy w użytkowaniu model drukarki, dostępny na rynku. Materiały eksploatacyjne są tanie i łatwo dostępne, jednak jakość ich wydruku pozostawia wiele do życzenia, dlatego obecnie wykorzystywane są w dziedzinach, w których jakość wydruku nie ma większego znaczenia.

Drukarki atramentowe są jednymi z najpopularniejszych urządzeń drukujących. Do swojej pracy wykorzystują tusz, który zależnie od modelu i producenta, może znajdować się w kilku wkładach atramentowych. Działają przez wyrzucanie atramentu za pomocą złożonej z wielu dysz głowicy drukującej. Dysze wyrzucają mikroskopijne ilości atramentu za pomocą elementu piezoelektrycznego. Pojedyncze krople atramentu trafiają na papier z prędkością nawet 100 km/h. Głowica drukująca przesuwana w poziomie, tworzy kolejne linie obrazu. Kolorowa drukarka atramentowa ma do dyspozycji kilka kolorów tuszu. Każdy z poszczególnych kolorów ma na głowicy osobny rząd dysz. Do druku kolorowego jest potrzebny zestaw trzech podstawowych kolorów: cyjan, żółty
i magenta, z których tworzy się odpowiednią mozaikę na papierze z różnych kropel. Dają one ludzkiemu oku złudzenie jednolitości i odpowiedniej barwy. Im mniejsze krople atramentu drukarka potrafi wydrukować, tym większa paleta barw i odcieni, które przez oko mogą być widziane jako jednolita powierzchnia barwna. Do zalet atramentówek należy zaliczyć cichą pracę, niskie zużycie energii, brak ciepła podczas druku, bardzo dobrą jakość druku grafiki oraz wydruk na wielu rodzajach materiałów.

Drukarki żelowe ciekawą, choć mało popularną odmianą atramentówek są drukarki żelowe. Zasada działania jest podobna, ale zamiast atramentu wykorzystywany jest żel pigmentowy. Nie wnika on zbyt głęboko w papier i nie rozlewa się a co za tym idzie nośnik jest suchy w momencie wydruku. Co ważne wydruki są odporne na działanie wilgoci i światło przez co wydruk nie blaknie.

Drukarki laserowe to znane nam wszystkim urządzenie, które pochwalić się może przede wszystkim błyskawicznym czasem wydruku. Urządzenie wykorzystuje toner o konsystencji proszku. Mechanika wydruku jest w przypadku tych urządzeń dość skomplikowana. Drukarka tworzy w swej pamięci obraz całej strony przeznaczonej do wydruku, następnie wyświetla (laserowo) obraz na światłoczuły wałek. Miejsca aktywne przyciągają drobiny tonera, cząstki tonera są przenoszone na naładowaną elektrostatycznie kartkę papieru. Utrwalenie obrazu na papierze następuje przez wtopienie tonera w papier przez wałek termiczny. Temperatura sięga około 200 stopni. Zalety urządzeń laserowych to przede wszystkim cicha i szybka praca (24 stron/min
i więcej) oraz wysoka jakość wydruków (2400dpi).

Drukarki sublimacyjne wymagają użycia papieru odpornego na wysoką temperaturę i specjalnej folii zabezpieczającej wydruk. Proces wydruku polega na podgrzaniu taśmy z barwnikiem, który następnie osiada na papierze. Każdy kolor nakładany jest odrębnie, co gwarantuje fotograficzną jakość i wysoką trwałość wydruku. Na koniec pokrywany jest on bezbarwną warstwą, która chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV i wilgocią. Nie zniekształca ona koloru a wydruki charakteryzują się wysoką jakością, jednak sam wydruk zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku urządzeń atramentowych.

Z dostępnych na rynku rodzajów drukarek z łatwością można dobrać coś do swoich potrzeb, jednak największą popularnością niezmiennie cieszą się dwa rodzaje urządzeń - atramentowe i laserowe, mają one stosunkowo uniwersalne zastosowanie.

Jeśli szukasz najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy ale wciąż nie wiesz co wybrać pracownicy naszego Biura Obsługi Klienta chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Pytania o ofertę? Awaria? Infolinia: 14 621-85-89

Wszystkie aktualności



Na górę strony