Kserkom dzierżawa kserokopiarki Tarnów

Tusz barwnikowy czy pigmentowy, który z nich będzie lepiej pasować do Twoich potrzeb?

data dodania: 2020-12-18

Wybierając drukarkę atramentową musimy liczyć się z wyborem, jakim jest dobór tuszu. Wśród drukarek atramentowych znajdziemy takie, które działają na tusz barwnikowy oraz takie drukujące tuszem pigmentowym. Warto wiedzieć, czym różnią, aby zdecydować, który z nich będzie lepiej pasować do naszych potrzeb.

Tusz barwnikowy - czym się wyróżnia?

Tusz barwnikowy - w jego składzie znajduje się w głównej mierze rozpuszczony barwnik, przez co przybiera postać mikro kropel. Pozwala to na uzyskanie bardzo dużych rozdzielczości na wydrukach i czytelność nawet najmniejszych tekstów. Większość atramentów barwnikowych występuje w szerokiej palecie kolorów i zapewnia doskonałe efekty wizualne. Atramenty na bazie barwników tworzą jasny i żywy kolor. Jednak gdyby papier został zamoczony, cząsteczki barwnika ponownie rozpuszczą się i przemieszczą z pierwotnego położenia, powodując rozmazywanie. Ten typ wydruku jest również bardzo wrażliwy na promienie słoneczne. Większość wydruków wymaga kilku minut schnięcia, zanim można je dotknąć, ponieważ składniki na bazie wody schną dłużej.

Zalety:
  • Piękna jakość koloru
  • Czytelność nawet najmniejszych tekstów
  • Duże rozdzielczości na wydrukach

  • Wady:
  • Blaknięcie wydruków oraz możliwość uszkodzeń mechanicznych
  • Wrażliwy na działanie wody
  • Wymaga kilku minut schnięcia

Tusz pigmentowy - wysoka trwałość

Tusz pigmentowy składa się z cząstek pigmentu (kryjąca substancja barwiąca) zawieszonych w tuszu. Krople składające się z tego rodzaju tuszu są większe niż w tuszu barwnikowym, przez co nie możemy liczyć na tak dobrą rozdzielczość. Przy standardowym czytaniu nie jest to jednak zauważalne, spokojnie poradzi sobie z wydrukiem dokumentów czy prostszych grafik. Atramenty pigmentowe mają gęstszą konsystencję, która przylega do małych włókien strony, dzięki temu trwale się z nim łączy i jest trudny do usunięcia, jeśli ulegną zamoczeniu nie rozmazują się. Drukowany dokument pozostaje odporny na światło. Tusz pigmentowy lepiej nadaje się do drukowania dwustronnego, ponieważ pigment, w przeciwieństwie do barwnika, nie wnika w papier, a się do niego przykleja. Wydruki można dotykać bez obawy o smugi, zaraz po wydrukowaniu. Ze względu na wysoką trwałość atramenty pigmentowe idealnie nadają się do archiwizacji dokumentów oraz do wszelkich zastosowań zewnętrznych.

    Zalety:
  • Odporny na większość czynników zewnętrznych (światło, woda, mechaniczne próby usunięcia zapisów)
  • Nie znika z czasem (w niektórych przypadkach pigment może utrzymywać się nawet do 200 lat.)
  • Wysycha i szybko przylega do powierzchni
  • Dwustronne wydruki bez przebijania

  • Wady:
  • Niższa rozdzielczość druku w porównaniu do tuszy barwnikowych

Wydruk o laserowej jakości z pomocą standardowego atramentu?

Dura Brite Ultra Ink to najnowszej generacji atrament autorstwa firmy Epson, który zapewnia zupełnie nową jakość druku. Jest to atrament pigmentowy, w którym cząsteczki pigmentu są zamknięte w ochronnej otoczce żywicznej. Dzięki temu atrament jest nierozpuszczalny, wydruki są trwałe, odporne na wodę, rozmazywanie, światło oraz działanie zakreślaczy - nawet na zwykłym papierze. Co więcej cząsteczki pigmentu są 100 razy mniejsze niż w konkurencyjnych tuszach, co skutkuje ostrzejszym wydrukiem na zwykłym papierze. Dotyczy to zarówno tekstu, jak i grafiki. Wydruk jest gładki, błyszczący i ma wysoki współczynnik odbijania. DURABrite Ultra oferuje laserową jakość tekstu i błyszczące zdjęcia, które można przechowywać w albumie fotograficznym nawet przez 200 lat. Idealnie nadaje się do druku dokumentów archiwalnych czy ważnych raportów. Wydruki można dotykać bez obawy o smugi, zaraz po wydrukowaniu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, aby nigdy nie mieszać dwóch rodzajów tuszy. Zmieszanie spowoduje zgęstnienie tuszy i zamiast lejącego się atramentu otrzymamy maź, która zalepi dusze co w konsekwencji uszkodzi nasze urządzenie drukujące. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one wyglądem, dlatego, aby nie dopuścić do pomyłki warto wlać niewielką próbkę tuszu na kartę papieru. Tusz barwnikowy będzie wyróżniać się przezroczystą otoczką, zaś pigmentowy będzie jednolity.

Wszystkie aktualności



Na górę strony